Tiyatro Portal » Kültür -Sanat » Ceza Kesildi Bakanlık Suskun 31 Eki 2013 - 18:39

Ceza Kesildi Bakanlık Suskun

 

Emre Sarı

 

Geçtiğimiz hafta sanat gündeminde şok etkisi yaratan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Gezi direnişine destek veren tiyatrolara yardım yapmayacağı iddiası sonrasında, bu kez Bakan Çelik’in 15 tiyatroya ‘çeşitli’ gerekçelerle hiçbir yardım yapılmaması yönünde karar verdiği haberi düştü. Bakanlık yetkilileri ise haberleri yalanlamıyor ancak “1 hafta bekleyin” diyor.

 

genco_erkalGezi direnişi sonrasında pek çok alanda yapılan köklü (!) değişikliklere, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her yıl özel tiyatrolara yaptığı yardımların dağıtım kriterleri de eklendi. Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet ve Radikal gazetelerinde çıkan habere göre, Gezi direnişine destek veren tiyatrolara yardımların kesilmesine yönelik bazı Bakanlık yetkililerinin birtakım ricalarda bulunduğu iddiaları gündeme gelmişti. Bu hafta ise bu iddiaları adeta doğrular nitelikte bir başka haberde, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Selda Güneysu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in 15 özel tiyatroya “0″ destek verilmesini gördüğünü yazdı. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Tiyatrolar Destek ve Koordinasyon Şubesi Müdürlüğü yetkilileri ise haberi yalanlamadı ancak bir hafta sonra Bakanlık internet sitesi üzerinden resmi açıkamanın yapılacağını söyledi.

 

 

 

ŞERH DEĞİL OY ÇOKLUĞU ESAS ALINMIŞ

 

ferhan_sensoyAralarında Genco Erkal, Ferhan Şensoy, Levent Kırca gibi isimlerin tiyatrolarının yanı sıra 50. sanat yılını kutlayan Ankara Sanat Tiyatrosu (AST.), Yiğit Sertdemir’in lokomotifliğindeki Kumbaracı50 ve Kürt açılımı sürecinde Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay tarafından büyük önem verilen ve Kürtçe üretimler yapan Destar Tiyatro’nun da bulunduğu 15 tiyatronun Bakanlık’tan hiçbir destek alamayacağı ifade edilirken, sezon başından bu yana bakanlık tarafından kendilerine verilecek destek yardımını bekleyen tiyatrolara, bazı kurul üyelerinin, “Bu muhaliftir, bu değildir” şeklinde “yardım yapılmaz” denilerek “şerhli” imzalanan kurul kararını Bakan Ömer Çelik’in de onayladığı belirtildi. Çelik’in söz konusu kurul kararında “şerh”leri değil, “oy çokluğunu” baz aldığı ve bu nedenle adı geçen “muhalif” tiyatrolara yardım yapılmamasına kanaat getirdiği dile getirildi. İmzalanan destek yardımlarında ayrıca söz konusu “muhalif” tiyatroların dosyalarının yanına Bakan Çelik tarafından “sıfır kanaat notu” eklendiği öne sürüldü.

 

“KARAR SİYASİ”

 

kumbaraci_50Haberde ayrıca, Destek Kurulu üyelerinden biri de olan Türk tiyatrosunun önemli oyun yazarlarından Refik Erduran’ın açıklamalarına da yer verilirken Erduran’ın, “Yerel seçimler öncesinde bakanlığın böyle bir karar alması hoş olmadı. Kurulda da bir tiyatroya ‘muhalif’ diye yardım yapılıp yapılamayacağını belirtmiştik. Bana göre bu karar siyasidir” dediği ifade edildi.

 

 

 

BAKANLIK: “AÇIKLAMA DAHA SONRA YAPILACAK”

 

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Tiyatrolar Destek ve Koordinasyon Şubesi Müdürlüğü yetkilileri ise,Şu an için hiçbir şey söyleyemeyiz, bir hafta sonra Genel Müdürlüğümüz internet sitesinden destek alan tüm tiyatrolara dair açıklama yapılacak” dedi. Yetkililer ayrıca, haberin doğru olup olmadığı yönündeki sorumuzu ise yanıtsız bırakırken, yapılan bu ilk açıklama, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gelen tepkiler doğrultusunda kararı değiştirip değiştirmeyeceği yönünde kafalarda soru işaretleri yarattı.

 

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER BÜYÜYOR

 

Öte yandan, yardım kriterlerinin siyasi menfaatler doğrultusunda düzenlenmesi haberleri üzerine de çok sayıda sanat üreteni de sosyal medya üzerinden tepki ve beraberlik çağrılarında bulundu. Twitter üzerinden çok sayıda sanatsever ve tiyatro emekçisi, destek dışı tutulan tüm tiyatroların oyunlarına daha çok gitme çağrısında bulunurken, “Seyircinin desteği devletin desteğinden üstündür” mesajları verildi. Çok sayıda tiyatro üreteni, kendi hesaplarından tepki tweetleri göndermeye devam ediyor.

 

 

editör

Facebook Twitter 

Paylaşabilirsiniz :)

  YORUM YAZIN


  BENZER HABERLER

  editör

  YENİ SAHNE

  YENİ SAHNE

  Ben Bertolt Brecht

  Ben Bertolt Brecht
  editör